druhy ean

Změna legislativy, druhý EAN. 3x Hurá! Začněte vydělávat.

Rok 2023 je v energetice průlomový. Vláda se vyslovila pro podporu změny energetického zákona a umožnila majitelům mikro zdroje zažádat si o druhů, tzv. výrobní EAN, díky kterému je možné přebytky z elektrárny prodávat vybranému obchodníkovi, nezávisle na dodavateli energie. Jednoduše řečeno, nakupovat můžete od dodavatele X a prodávat přebytky můžete obchodníkovi Y.

Od 1.1.2023 schválila Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Novelu vyhlášky č. 408/2015 Sb. O Pravidlech trhu s elektřinou, která udává povinnost provozovateli distribuční sítě udělit tzv. výrobní EAN výrobnám, a to bez nutnosti vlastnit licenci na výrobu elektrické energie.

Dříve měla většina mikrozdrojů pouze spotřební EAN, který měl ovšem nevýhodu, že přebytky z FVE bylo možné prodávat pouze stejnému obchodníkovi, od kterého byl realizován odběr elektřiny. Zpravidla si dodavatelé diktovali podmínky výkupů a jak už to bývá, využívali svého postavení a za přebytky nabízeli minimální částky, v lepším případě.

Nová legislativa vnáší do FVE problematiky zcela nové možnosti, které jsou jen ku prospěchu domácnostem s fotovoltaikou. Výrobci mají možnost vstoupit i na SPOT, kdy cena výkupu se řídí aktuální cenou elektřiny na burze.

Jaké to má výhody?

 S touto legislativní úpravou má každý vlastník FVE možnost prodávat přebytky a zásadně tak zrychlit návratnost investice, tedy reálně se dostat až někde okolo 4 let. V každém případě, nejideálnější a za nás nejlepší řešení je přes hlavní sezónu „navyrábět“ peníze, které nám pomohou v zimě zaplatit provoz energeticky více náročných spotřebičů, například tepelného čerpadla apod. Tímto si můžete dopřát komfort dnešní doby aniž byste platily nehorázné účty za elektřinu.

Co je to vlastně EAN?

EAN je osmnáctimístný kód, kterým je identifikováno odběrné místo. Jednotlivé číslice představují např. kód země nebo označení distributora. EAN kód je fixní, tedy zůstává na odběrném místě za každých okolností, například při změně dodavatele nebo při prodeji nemovitosti. Tento číselný kód najdete na každém vyúčtování za elektřinu a je to kód, dle kterého vás je obchodník i distributor schopen identifikovat.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Podrobné znění najdete zde.